Sú to činnosti, ktoré viete zabezpečiť svojim deťom s dostupnými nástrojmi v domácnosti aj vy, ale aj nácvik motoriky s hračkami na to určenými. Ako ste si asi všimli mam rada drevené hračky, hlavne vzdelávacie a motorické.
Motoriku nemáme vrodenú a preto je potrebné ju postupne nadobudnúť a to pravidelným trénovaním. Bábätká sa najprv naučia hračky uchopiť, potom preložiť z ruky do ruky a nakoniec uchopia veci medzi prst a ukazovák.
Mali by sme ju s deťmi nacvičovat a práve obdobie predškolského veku je na to ideálne. V školskom veku sa jemná motorika ďalej trénuje písaním, no kým je dieťa doma alebo v škôlke môžeme mu pomôcť rôznymi činnosťami. Každý si však prispôsobte nasledujúce príklady svojim možnostiam a schopnostiam dieťaťa.
Rozvíjanie jemnej motoriky v kuchyni
Motorika sa najlepšie trénuje v kuchyni. Verím, že aj Vaše deti zaujíma čo to tam varíte, ako a z čoho je jedlo ;) Ja som s Filipom varila spolu odkedy sa naučil stáť a zadovážili sme mu domov učiacu vežu. Teraz slúži ešte Jurkovi a je to naozaj veľký pomocník pre malých zvedavcov. Trénovali sme napr. krájaním ovocia vždy pod mojim dozorom (mäkkého napr. banán, hruška, jahody, melón a neskôr tvrdšie napr. zemiaky alebo jablká), miešanie cesta, polievok, omáčok. Veľmi dobré je aj miesenie cesta a vykrajovanie koláčikov s formičkami. Keďže pečiem skôr výnimočne tak sa Filipko teší vždy na Vianoce a vykrajovanie perníkov a lineckých koláčikov. V kuchyni môžete tým najmenším dať napr. presýpať suroviny.
Ja som zvykla dať na veľký plech misky so surovinami (aby nebol neporiadok keď rozsypú). Najčastejšie sa u nás presýpa fazuľa, šošovica, tarhoňa, krupica, cestoviny rôznych tvarov. Taktiež Filipa bavilo na špajľu nastrkávať penne a písanie prstami do múky.
Dám im malé, veľké lyžice, nejaké naberačky a o zábavu je postarané. Aj o poriadok. Ak chcel Filipko veľmi pomáhať s varením mohol umývať a šúpať zeleninu, soliť polievku a zábavné bolo aj vytláčanie šťavy z citróna. Tieto činnosti precvičia detskú rúčku hravo, hoci varenie trvá dlhšie.
Motorika mimo kuchyne
Mimo kuchyne jemnú motoriku vieme precvičiť ešte šraubovaním skrutiek, odomykaním a zamykaním, rozprašovačom (striekanie listov na kvetoch alebo vonku v záhrade), zadovážte deťom aj pokladničku a najlepšie znova otvárateľnú. Keď nastúpil Filipko do škôlky (2,5 roka) boli u nás doma veľmi obľúbené zošity s nálepkami a v škôlke si konečne obľúbil aj kreslenie. Doma ho to teda vôbec nebavilo a nechcel kresliť a držať farbičku v ruke vôbec. Taktiež máme doma veľa zošitov s bludiskami a vystrihovacie zošity. Tie ho zaujímali okolo tretieho roku. Teraz sa zameriava skôr na spoločenské hry a stále viac ho zaujímajú aj kreatívne sady. K Veľkej noci dostal okrem tradičných čokoládových vajíčok aj vyšívanie a musím povedať, že mu to išlo. Z opačnej strany zvieratiek sú vytlačené čísla, tak si rovno precvičil aj tie.